porady blogowe, Uncategorized

Od czego zacząć blogowanie?

Witam Was serdecznie w pierwszym wpisie w 2019 roku. Myślę, że początek nowego roku jest idealnym czasem na wiele wspaniałych planów, a jednym z nich może być właśnie rozpoczęcie pisania swojego własnego bloga.

A jak się do tego zabrać? Od czego zacząć to całe blogowanie?

1. Przede wszystkim od pomysłu! Zastanów się o czym chcesz pisać.
Czy ma być to blog hobbistyczny, a może w celu zarobkowym?
Czy masz ochotę prowadzić go jako rozwijanie swoich pasji i pokazywanie ich światu, a może dzielenia się swoimi spostrzeżeniami, tekstami, twórczością, recenzjami, a może jesteś specjalistą w jakiejś dziedzinie i chcesz dzielić się swoją wiedzą? Pomysłów jest wiele i każdy jest dobry.

Osobiście dzielę blogi na 5 kategorii:

1. blog – pamiętnik
2. blog z recenzjami – głównie nastawiony na barter, czyli darmowy produkt za recenzję (np. blogi książkowe i kosmetyczne, czasem jeszcze modowe).
3. blog o swoim hobby, który może przerodzić się w przyszłości w biznes (np. tworzenie zdjęć, grafik, rękodzieła).
4. Blog lifestylowy, modowy, parentingowy, który też z czasem może przerodzić się w biznes.
5. blog specjalistyczny – skupiony na robieniu biznesu.

Najczęściej w sieci można spotkać blogi z drugiej kategorii (mój stary blog też kiedyś nim był), swój aktualny zaliczam do kategorii czwartej, a nie ukrywam, że najbardziej lubię czytać blogi z kategorii 5 i też w przyszłości sama chciałabym takiego bloga prowadzić.

Na jakiej platformie najlepiej zacząć swoją przygodę z blogowaniem?

Na to pytanie odpowiedź brzmi: to zależy. Zależy od kategorii bloga, już tłumaczę dlaczego.

Jeżeli chcesz pisać blog-pamiętnik lub blog z recenzjami i nie myślisz o nim na zasadzie przerobienia go w biznes (czytaj otworzenia dla niego e-sklepu) nie ma sensu kupować hostingu i bawić się w budowanie profesjonalnego bloga, do którego trzeba mieć umiejętności nie tylko samego budowania strony internetowej, ale i prowadzenia go, ulepszania, aktualizowania. I dlatego polecam na dobry początek założyć bloga na Bloggerze lub WordPress.com. Są to darmowe i bardzo intuicyjne w budowie i obsłudze platformy (szczególnie Blogger – byłam na nim 7 lat i na serio polecam na początek!).

Dla osób myślących bardziej w kategorii zarobkowej o blogu, polecam założyć bloga na WordPress.org – a raczej tylko pobrać pakiet instalacyjny, bo od ściągnięcia tego pakietu, do zrobienia ładnego i funkcjonalnego bloga to jeszcze masa roboty. Trzeba też zadbać o zakup hostingu i domeny dla bloga oraz jeżeli chcesz mieć profesjonalny motyw, to także i jego. Ta platforma daje masę możliwości – tutaj można zrobić bloga, ale także stronę internetową oraz sklep.

I tutaj chciałabym Was zaprosić na mój nowy projekt: BLOGOWY CZWARTEK. Wpisy będą widnieć w kategorii BLOGOWANIE.

W każdy czwartek będę pisała wpis dotyczący budowania i rozwijania bloga oraz wszelkich tematów związanych z blogowaniem. Tipy, wskazówki, porady, ciekawostki i nowości. Serdecznie zapraszam do śledzenia osoby zainteresowane!

Fajnie? Napisz co sądzisz o pomyśle 🙂
Pozdrawiam, Ania

12 thoughts on “Od czego zacząć blogowanie?

  1. Sądzę że to świetny pomysł, zawsze się człowiek dowie czegoś nowego co do rozwijania bloga! Warto uczyć się od lepszych, by poszerzać swoją wiedzę. Ja jednak zaliczam się raczej do drugiej grupy blogów, i z lekkim muśnięciem czwartego. 😉

  2. Ja chciałem otworzyć blog o mojej pasji – kolekcjonowaniu, ale nie wiem czy ktokolwiek będzie go czytał!

  3. Bardzo pomocny i ciekawy wpis! My bloga prowadzimy już od prawie 3 lat i chyba w końcu przerzucimy się na własną domenę 🙂

Comments are closed.