porady blogowe, Uncategorized

Proste, sprawdzone i darmowe programy do tworzenia grafiki i obróbki zdjęć na bloga

Cześć!

Witam Cię w kolejnym wpisie z cyklu BLOGOWY CZWARTEK. Dla przypomnienia:
w każdy czwartek na bloga wpada wpis techniczny dotyczący tematu blogowania lub social mediów.
Więcej wpisów z tej tematyki znajdziesz w zakładce BLOGOWANIE.

Dzisiaj przychodzę do Ciebie z trzema programami, które regularnie używam do tworzenia grafiki oraz obróbki zdjęć dla swojego bloga.
Są one bardzo intuicyjne i darmowe. Jeden z nich Canva jest typowym programem do tworzenia grafiki, dwa kolejne, czyli Photoscape i Pixrl-O-Matic służą do obróbki zdjęć i grafiki także.

CANVA

Jest to program online, do którego musicie sobie założyć darmowe konto i się zalogować, nie wymaga instalacji na komputerze. Jest to mój niezbędnik do tworzenia grafiki przede wszystkim na Facebooka, ale czasami też na Instagram i bloga, gdy nie mam wykonanej żadnej fotografii do wpisu, albo jest on na techniczne tematy, np. jak ten dzisiejszy :). Poniżej pokażę Wam zestawienie niektórych moich grafik, które zostały wykonane w Canvie na darmowych szablonach (trzeba sprawdzić czy dany szablon jest darmowy, czy też płatny – w jego prawym dolnym rogu zawsze jest napis „darmowy”).
Jedyne co w tego typu szablonie trzeba zrobić to wpisać tekst, można też zmienić jego kolor, wielkość i czcionkę. Można sobie wybrać na stronie startowej Canvy do jakiego medium akurat w tej chwili potrzebujesz grafiki i wybierasz sobie odpowiedni format. Może to być projekt: Media społecznościowe, prezentacja, zdjęcie w tle, plakat, wpis na Facebooka, wpis na Instagram, baner i tak dalej…
Opcji jest bardzo wiele. Oczywiście można w tym programie tworzyć własne grafiki od podstaw, jednak mi te gotowe szablony póki co w zupełności wystarczają. Jeżeli chcesz poradnik na temat obsługi tego programu daj znać, ponieważ myślę nad tym, ale zastanawiam się też czy będą zainteresowani na taki poradnik. To samo tyczy się kolejnego programu – tym razem do tworzenia mniej zaawansowanych grafik, ale przede wszystkim do profesjonalnej, a zarazem dziecinnie prostej obróbki zdjęć.

PHOTOSCAPE

Kocham ten program i jest ze mną prawie od początku przygody z blogowaniem. Wymaga on instalacji na komputerze, jednak jest on do pobrania za darmo. Photoshop marnował za dużo mojego czasu na rozkminianie co jak gdzie i po co, a Photoscape jest idealny dla początkujących, ale także dla zaawansowanych, którym stanowczo wystarczy w zdjęciu korekta światła, cienia, ostrości, czy usunięcie lub zredukowanie niepotrzebnych elementów na fotografii. Do tego możesz śmiało dobierać odpowiednią wielkość zdjęć, a także łączyć zdjęcia w kolaże. Dla mnie stanowczo wystarcza i wygrywa swoją prostotą, funkcjonalnością i efektowną obróbką zdjęć z innymi programami. Poniżej zmniejszałam sobie zrzut ekranu z Canvy. Ten program przydaje mi się dosłownie do wszystkiego.

PXRL-O-MATIC

Kiedy na przykład zrobię zdjęcie telefonem lub wyjdzie tak beznadziejnie, że nawet Photoscape tego nie uratuje, a pilnie potrzebuję tej fotki, bo nie mam nic lepszego, w grę wchodzi Pxrl-O-Matic! Ten program ma tak fajne filtry, dodatki, efekty i ramki, że nawet ze słabego zdjęcia zrobi coś, co wygląda już całkiem fajnie i ciekawie w całe 5 minut. Działa podobnie do filtrów z Instagrama. Nagle się okazuje, że po dodaniu odpowiedniego filtra zwykłe zdjęcie coś w sobie ma i w sumie to jest całkiem ładne. Program może służyć też do upiększania grafiki. Nie wymaga on instalacji na komputer, działa online.

Jeżeli masz jakieś pytania, pisz śmiało!
Zapraszam też do dołączenia do mojej grupy na Facebooku!
Pozdrawiam, Ania